MENU
 
Certifikáty
Reklama
Zajímavé články
Rady nejen pro seniory
http://www.helpnet.cz
 
Pečujete o starší osobu a nevíte si rady?
www.pecujici.cz

 
Zajímavé odkazy

ZNAČKA KVALITY V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH


     Zdravotně sociální služby Turnov završily koncem roku 2014 své předsevzetí o získání Značky kvalty nejen v pobytových službách, ale i v Pečovatelské službě.

    Jako první zařízení v České republice zíslaka Pečovatelská služba v Turnově Značku kvality s maximálním počtem pěti hvězd. Certifikaci s tímto oceněním přijel na ředitelství Domova důchodců Pohoda předat přímo prezident asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

     Slavnostního předání se v pátek 9. ledna 2015 zúčastnilo vedení Města Turnova se starostou Tomášem Hockem, místostarostkou Petrou Houškovou a vedoucí odboru sociálních věcí Hanou Kocourovou. Dále se tohoto aktu zúčastnili zaměstnanci Zdravotně sociálních služeb Turnov a za Krajský úřad Libereckého kraje Marcela Veitová, vedoucí oddělení sociálních služeb, která všem k této události pogratulovala a popřála, aby zaměstnanci u tak náročné práce vydrželi a dělali ji i nadále s radostí. Velikou radost měl především ředitel Zdravotně sociálních služeb.

     "Děvčata dělala práci i navíc, a to především s láskou. To co dělají, není jen zaměstnání, ale poslání. Značka kvality tak vyjadřuje jak spokojenost uživatelů, tak i pracovní nasazení," sdělil ředitel ZSST Jaroslav Cimbál.

     Tato organizace je jediná v celé české republice, která vlastní dva certifikáty s nejvyšším možným oceněním. Vypovídá to o vysoké kvalitě poskytovaných služeb všemi zaměstnanci seniorům v Turnově, tak i spádových oblastech a za to jim patří určitě velké poděkování.

 

      

  Naše zařízení Zdravotně sociální služby Turnov, konkrétně Domov pro seniory, získaly 13. 10. 2011 na celostátním kongresu Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR v Táboře nejvyšší možné ocenění „Značky kvality“. V historii udělování této značky jsme druhé zařízení v České republice, které obdrželo tuto cenu s maximálním počtem 5 hvězdiček.

          Co se vlastně skrývá pod pojmem „Značka kvality“? Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky, největší profesní organizace sdružující registrované poskytovatele sociálních služeb v České republice, realizuje projekt s názvem „Značka kvality v sociálních službách“. Jde o systém externí certifikace zařízení, který je založen na tzv. udělování hvězd. Každá hvězdička je udělena na základě spokojenosti uživatelů v pěti sledovaných oblastech, jako je ubytování, stravování, kultura a volný čas, partnerství a péče. Hodnotí všechny důležité aspekty života v zařízení, a to pouze z pohledu samotného uživatele. V praxi certifikace „Značka kvality“ poskytuje jednoznačnou informaci o tom, jakou kvalitu mohou od života v daném domově očekávat. Laicky řečeno, certifikace sděluje, zda se jedná např. o dvouhvězdičkový nebo pětihvězdičkový domov.

          Ocenění „Značka kvality“ nás určitě nenechá usnout na vavřínech. Myslíme si, že vždy je co zlepšovat a proto i nadále budeme usilovat o zvyšování kvality poskytovaných služeb a o maximální spokojenost našich uživatelů. Naší snahou je umožnit důstojné a spokojené prožití podzimu života v příjemném prostředí Domova důchodců Pohoda.


          Chcete-li se dozvědět více o našem zařízení a poskytovaných službách, navštivte nás. Rádi Vás přivítáme, provedeme po našem zařízení a zodpovíme Vaše dotazy.          Součástí „Značky kvality“ je uvést příklad dobré praxe – tedy něco, čím je zařízení výjimečné. Rozhodli jsme se prezentovat využití aktivně pasivního trenažéru Thera Vital.

Příklad dobré praxe – využití aktivně pasivního trenažeru Thera Vital
 
          Protože s věkem roste chuť na „nicnedělání“ a odpočinek, dlouhodobě jsme si v našem Domově důchodců Pohoda lámali hlavu, jak motivovat seniora v sociálním zařízení k pravidelnému a smysluplnému pohybu. Počátkem roku 2011 se nám naskytla možnost vyzkoušet a nakonec také díky nadaci Jistota Komerční banky, a.s. pořídit aktivně pasivní trenažér Thera Vital, jež je určen právě seniorům a tělesně postiženým. V jeho úspěch jsme doufali, ale dle předchozích zkušeností zároveň čekali i případný negativní ohlas. Praxe však ukázala naprostý opak. První myšlenkou k motivaci se stalo „procestování“ naší republiky právě prostřednictvím trenažéru. A při případném úspěchu i dalších států. Nebyl to sice náš originální nápad, ale důležité bylo, že nad očekávání zafungoval.

          Přišlo tedy „oťukávání“ trenažér – uživatelé. Netrvalo dlouho a obě strany si na sebe natolik zvykly, že si již týden bez tohoto cvičení nedokážou představit. Nyní si totiž trenažér dvakrát v týdnu musí odpracovat dlouhou frontu zájemců, kteří jsou ochotni na něj čekat i hodinu před samotným začátkem. Dopolední cvičení se tak stalo místem pro zlepšení fyzické a psychické kondice, ale také místem, kde naši uživatelé soutěží nejen mezi sebou, ale snaží se stále zlepšovat své dosavadní výkony a překonávat tak sami sebe. Zároveň se čas kolem trenažéru stal chvílí pro setkávání, sdělování dojmů, zjišťování novinek, prohlubování sociálních kontaktů, vzpomínání či poznávání našich uživatelů mezi sebou.

          Výsledky jsou pak našemu personálu naprosto viditelné nejen ve zlepšení soběstačnosti, ale také ve vztazích mezi uživateli. Jejich sportovní výkony jsou navíc inspirací sociálním pracovnicím, které o projetých městech pořádají pravidelné přednášky a promítání pod názvem „Cestovatelský klub“. Nyní se pomalu chystáme na další cesty a věříme, že najedeme ještě mnoho tisíc kilometrů a třeba během jejich zdolávání pomůžeme vzniknout novým přátelstvím… 

 Předávání certifikátu kvality